GÜNLÜĞÜM SELVİ YETKİN

Sigarayı bırakırken aldığım notlar

J 08.03.2007

Bu sabah Hürriyet´in Kelebek ekinde sigarayı bırakmanın vücuda yaptığı olumlu etkileri anlatan bir haber okudum. Bu tarz haberlerden oldum olası tiksinmeme rağmen nedense coşup sigarayı bırakmaya karar verdim. Kararım kesin, sigarayı bırakıyorum. Bu kararımın vücuduma etkilerini gösteren tabloyu beynime astım. İçimin zehirden temizlenmesini beynimdeki tabloya bakarak daha rahat hissedeceğim. Şimdi masanın üzerindeki dolu sigara paketini buruşturup çöpe sallıyor ve sağlıklı bir kişi olma yolundaki ilk adımımı atıyorum,kendime,babama ve anneme söz veriyorum.Hemde gözlerine baka baka İçersem şerefsiz evladıyım diyorum.

Birgün belki şerefsizce içiçem işte onun garantisi yok !.

8.SAAT


Tabloya göre sigarayı bıraktıktan sekiz saat sonra tansiyon ve nabız normale dönüyormuş. İnanır mısın, bunu hissediyorum sanırım. Tamam, tansiyon ve nabzımın bundan sekiz saat önceki halinde de anormallik hissetmemiştim,ama normale dönmesi iyi bir şey herhalde. Coşkumu paylaşmak için arkadaşımı aradım, sigarayı bırakmama "geçici tiryaki sendromu" adını taktı. "kızım" dedim, "bak tam sekiz saattir sigara içmiyorum, tansiyonum ve nabzım cillop gibi oldu".
Bunu söyleyince kendi nabzının ve tansiyonunun da harika olduğunu söyledi, meğer sekiz saattir uyuyormuş. serseri işte, ben ne diyorum o ne diyor. Yalnız laf aramızda, kafama takıldı gerçekten, demek ki günde sekiz saat uyuyan bir sigara tiryakisinin tansiyonu ve nabzı da günde bir kere normalleşiyor.İçip içip uyusammı acaba ? E peki, tansiyon ve nabız günde üç kez normale dönemeyeceğine göre benim kazancım ne bu işten? Demek ki, savaşı erken bırakmayacaksın. Yoksa içen birinden ne farkım kalır? Onun tansiyonu da normal, benimki de.... Neyse, bakıcaz....

10.SAAT


Sigarayı bırakırken başlangıcın çok zor geçtiğini duymuştum. Hiç de değilmiş. Az önce yemek yedim, iştahım açılmış, yemeklerin tadını daha iyi aldım. Yıllardır ilk kez yemeğin üzerine sigara içmeyeceğim.

11.SAAT
Acaba azaltarak mı bıraksam? Sadece yemeklerden sonra içsem mesela? Yok yok, dayanmam lazım. Kuruyemişçiye gidip kabak çekirdeği alayım, oyalanırım.

13.SAAT
İki saattir aralıksız kabak çekirdeği yiyorum. Yıldıran dejavu: "dostum bu çekirdeğe elini sürünce bırakamıyorsun."

14.SAAT
Kabak çekirdeğini bırakınca yemekten sonrakine benzer bir sigara içme isteği uyandı. Çöpe attığım sigara paketini ararken telefon çaldı, Berrin miş.. "Sağlığında yeni düzelmeler var mı?" diye sordu,kardeşi Alper de bırakmış .Sonra başka bi dostum aradı, ona ne yaw sigarayla mücadelemde başarısız olmamı bekliyor gibi görünüyor ama o da benim cnm dostum. Bunun beni sinirlendirmekten çok kamçılayacağını hissediyorum. Görüşeceğiz bakalım.

İlk işim sigara paketinin olduğu çöp torbasını evden atmak oldu!

17.SAAT

O ne? Kendimden utanıyorum. Az önce kapıdaki çöp torbasını geri almaya karar verdim, kapıcı götürmüş. Kararsızım, sigarayı bırakanların sinirli olmaya başladığı ve kilo aldığı söyleniyor. Şişman ve sinirli biri olup kirveye benzesem bile içmiyeceğim…

24.SAAT

ARTIK“ MSN ‘LA TÜM DOSTLARA DUYURDUM ( SİGARAYI BIRAKTIM KUTLAYIN BENİ JJJ)YAZDIM

İlk Kutlayan Sevgi Komşum oldu. Onu çok seviyorum,o çooook başka !!!

Adana’dan MAİLLER YAĞDI ÇOK MUTLUYUM , AZİMLE BETONU DELİCEM İNŞALLAH !!!!!

TAKVİM TUTACAĞIM/ İLK İŞARETİ KOYDUM BİLE.


Sevgili Günlük ; Biliyor musun, sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra kalp krizi riski yüzde 25 azalıyormuş. Fena değil ha, ne dersin? Birkaç sigara içen arkadaşımı aradım Adana’dan , sana en fazla 15 gün veriyoruz dediler. Ama kutladılar da J Kalp krizi riskinin azalmasından sözettim, güldüler. Gülün bakalım .

Stoklar bitti gidip çekirdek almalıyım.

2.GÜN
Sevgili Dostum ; Sevgili Lap-Top’ım ve Ankara’daki tek sırdaşım ; Yazıyım da gül J))


Dün çok sıkıcı geçti. Turan Güneş’teki Ünal Kuruyemişe gidip bir kilo kabak çekirdeği aldım. Gazeteyi çıkmadan okusaydım keşke, Hıncal Uluç köşesinin yarısını "kabak çekirdeğinin cinsel güce katkıları"na ayırmış. Allahım, ya kuruyemişçi de okumuşsa bugün aynı yazıyı? Ulan yüz gram al çık, bir kilo niye alıyorsun? Adam of ulan amma kadın be demiştir J Bundansonra o dükkanın önündende geçilmez.

3.GÜN
Dostum ;
Çok güzel bir gündeyiz. Sigarayı bırakmamın üzerinden 72 saat geçti, yani sinir uçlarım bugünden itibaren yenilenmeye başlıyor. Mustafa aradı. Yazık Korkusundan soramıyor,benden haber bekliyor.Hissediyorum.Kolaymış diyorum. “ Aman sus nazar değmesin,başaracaksın hepimiz seni destekliyeceğiz sakın vazgeçme diyor”

Bugün biraz sinirli gibiyim, çocuklara arıza yapmasam bari...

4.Gün
Dostum;
Dün ne güzel başlamıştı hatırlarsın, ama korktuğum başıma geldi ve Yağmur’la kapıştık. Oysa Her şey iyi gidiyodu . Bazen evladımı tanıyamıyorum ya! Allahım ona bol para ver, sağlıklı yap, derslerinde başarılı olsun ki bana huzur versin dalaşmayalım diyorum.

“ Ama dur ya! O benim vazgeçilmezim, arkadaşım,kardeşim,sevgilim ve ilk göz ağrım ben ona Kırılmammmmm ki ! J


5. GÜN
Dostum ;
Bu sabah saat onda annemle buluşacaktık. Saat 11’e kadar kadar bekledim, ne gelen var ne giden. Birden sinirlerim tepeme çıktı, elimde odun olsa yoldan geçenleri dövecem. Hayır, niye sözünde durmuyorsun anacığım? Neyse işimizi gördük Mc Doanlds’a girdik. Hayatımda ilk defa Sigara içilmeyen bölümde yemek yedim. Abi çoooooook gururlandım. Bütün sinirim geçti J))))


6.GÜN

Akşamları Sevgi geliyor bana, Güzel komşuma yalvarıyorum otururken sigaranı iç lütfen diye, ulan içmiyor. İçde bizde

Sebeplenelim. Azıcık koklayalım! Özledik anlasana bacım!

O ne lan Akşamına Seda geldi karşımda fosur fosur sigara içmesin mi? Dumanı suratıma üflediğinde çaktırmamaya çalışarak içime çekmeye çalıştım. Çooooook özlemişim be...

7.GÜN

Dostum;
Kabul etmem gerekir ki bugün çok sinirliydim. Diziler bitti cin gibiyim ,uykum yok gevşemek için ilk defa başka bişey yaptım; belgesel izlemeye başladım. Discovery Channel´da Timsah Avcısı diye bir lavuk var, 10 dakika dayanamadım herife. Eline bir yılan almış, yılan çıtır çıtır ısırıyor, bu gevrek gevrek gülüyor. Neymiş, yılan zehirsizmiş.Ya arkadaşım, zehirsiz diye ne bu yani? National Geographic´I açıyorum, zürafalar var, daha iyi. Ama zürafalardan, Mary ve ailesi diye söz ediliyor. Allah belanızı versin hepinizin. Şimdi de Balina’lar sevişiyor.Allah Allah bu ne iş yaw?

Süt içip uyumaya karar veriyorum, süt kutusunun üzerine "lütfen çalkalayınız" yazmışlar. Çal-ka-la-mı-yo-rum. Mecbur muyum lan sizin kutunuzu çalkalamaya. Para almasını biliyorsunuz KÖPPPPHEKKKLER. ! Çalkalanmış süt satsanıza !!!!


8.GÜN
Mustafa aradı işi çok, sipariş çok, patron cart curt kafam uyuşuk hiç bunları dinleyecek halde değilim.. Ama o bizim babamız şefkatle dinlemek görevimi hemen üstlendim..15 dakika cepleştik, rahatlaştık. Kapattım. Bu arada, gazetede okudum yine. Sigarayı bırakmanın çeşitli yöntemlerinden bahsediyordu. Azaltarak bırakma ve marka değiştirerek bırakma maddeleri ilgimi çekti. Acaba günde bir tane içsemmmmmmi? Ama yok yok, bu kadar dayandım İÇMEMELİYİM, gerisini getirmem,lazım.

9.GÜN
Dostum;
Sana ne zamandır dostum diye seslenmediğimi farkettim. Oysa sen bu dünyada beni anlayan tek varlıksın, Ankara daki arkadaşımsın. Bugün ne oldu biliyormusun, Tekin Acar’a sevgi’nin yanına gittim.. Arkadaş bütün kadınların elinde sigara hepsi bana üflüyor sanki,

Allah be yaşadım! ne güzel kokuyor mübarek J)

O gün orada yine çaktırmadan kabak çekirdeğinin bokunu çıkardım. Günün sonu ishalllll tabikiJ

10.GÜN
Bugün biberonunu özleyen çocuklar gibiyim,canım çok istiyor, çok ağladım gözlerim davul gibi, çok yalnızım meğer nasıl severek içiyormuşum düşmanımı ..

Ama yinede içmedim! Tövbe içmedim J Durmadan zikrettim : Bunu bırakmamı illaki bir doktormu söylemeli. Aynen Şöyle;

“SelviHanım;

Kalbiniz,ciğerleriniz,cildiniz,dişleriniz,saçlarınız,rahiminiz ve diğer takım takravatınız bombok olmuş artık sigara içmemelisiniz mi demeli ?????


15 GÜN DAHA GEÇTİİİİİİİ

Sevgili Günlük itiraf ediyorum bu iş çok zor. Ama içmiycem. Bugün yine ağladım, tarih 1.Nisan Polenim herkese “Annem sigaraya başladı” diye şakalar yaptı.

Ulan çocuk bile bunu maziye gömdü ben zorlanıyorum.


BUGÜN 27.GÜN

Çok ağladım yine, sinirlerim bombok. Yağmur çok zorlanıyorsan iç dedi,azarladım ve bana bidaha böyle yardımcı olma dedim.

 

28. GÜN

Artık sigara gibi Kabak çekirdeğini de bıraktım çünki yan etkileri düzeni bozuk, evlilik coğrafyama ters J

Bu arada Çiklet çiğnemekten çenem çıkacak J Yakında onuda bırakıcam J

 

1 Ay dolmak üzere artık sanada yazmıycam günlük ! Senide bırakıyorum.

Bu moku yememeye kararlıyım. Dur bakalım neler olacak ?????

 

Selvi / 08.04.2007

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !